Legkésőbb január elsejével bezárhat az Antall József Tudásközpont (AJTK) és elbocsájtják a munkatársakat – értesült több forrásból a Népszava.
A lap megkeresésére az AJTK annyit közölt, hogy átszervezési folyamatok zajlanak, az alapítvány 2022-es működésével és jövőjével kapcsolatos tájékoztatást pedig a későbbiekben tudnak csak nyújtani. A 2021-re tervezett programjaikat ugyanakkor még biztosan megtartják.
Az AJTK honlapja szerint idén már csak egy ilyen van, október 26.-án „Zöld cselekvési terv és fejlesztési politika: európai és kínai perspektívák” címmel szerveznek konferenciát. Gyakornoknak ugyanakkor már nem lehet jelentkezni a honlap szerint a központhoz, és aki a korábban futó ösztöndíjprogramra szeretne regisztrálni, az is „a keresett oldal nem található” üzenettel szembesülhet.
A gazdálkodás nem indokolható kifizetéseket tartalmazott
A Népszava szerint a bukást a pazarló működés, az ezzel kapcsolatos botrányok és végül az állami támogatások megszüntetéséről szóló kormánydöntés okozta, ez utóbbit szeptember 29.-én jelentette be Gulyás Gergely a kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy fogalmazott az RTL Klub kérdésére, hogy bár „a gazdálkodásuk a törvényi kritériumoknak megfelelt, ugyanakkor nem indokolható kifizetéseket is tartalmazott, köztük olyanokat, amelyek a jó erkölccsel nem egyeztethetők össze”.
A Direkt 36 oknyomozó portálbeszámolója szerint az Antall József szellemi örökségét gondozni hivatott műhely működésében
82.8 millió forintot fordítottak csak a néhai miniszterelnök fia, a tudásközpontot vezető Antall Péter személyi juttatásaira.
„Belső dokumentumok, pénzügyi beszámolók és az alapítvány ügyeit közelről ismerő források információi alapján az AJTK vezetése évente 15-20 külföldi munkautazást bonyolított, és ezeken rendszerint luxushotelekben szálltak meg. Időnként alapítványi pénzből költöttek magánkirándulásokra, magánkórházra, professzionális fényképezőgépekre és márkás bőröndökre is” – írta a Direkt 36.
A nyitóképen Antall Péter beszédet mond az Antall József-díj átadásán (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)